Kwas hialuronowy – na przekór swojej nazwie – jest polisacharydem, który obecny jest w rozmaitych tkankach organizmów żywych, np. w mazi stawowej. Jednak najwięcej można go spotkać w skórze. Biostymuluje on wytwarzanie kolagenu, a przy tym dysponuje także zdolnością wiązania sporych ilości tlenku wodoru, czyli wody, i to właśnie m.in. dzięki niemu skóra jest jędrna. Wraz z upływem lat zgęszczenie kwasu hialuronowego pomału się zmniejsza, przez co skóra staje się wiotka. W ten sposób tworzą się zmarszczki, stanowiące bezpośredni skutek nieuchronnego zjawiska, jakim jest starzenie się organizmu.
Jak stosowany jest w medycynie kwas hialuronowy?
Pomimo że kwas hialuronowy głównie kojarzy się z zabiegami redukcji zmarszczek, ten związek chemiczny stosowany jest w zdecydowanie szerszym zakresie. Korzysta się z niego między innymi w otolaryngologii do podczas perforacji błony bębenkowej bądź w proktologii do wspierania procesów gojenia. W medycynie estetycznej z kolei kwas hialuronowy wykorzystuje się w zabiegach, których celem jest wygładzenie zmarszczek, uniesienie brwi, zmniejszenie bruzd nosowo-wargowych, modelowanie brody, okolic ust oraz podbródka, usunięcie cieni pod oczami czy podkreślenie kości policzkowych. Poza zabiegami na twarz, kwas hialuronowy stosuje się także na dłonie i na włosy (przeciwdziałanie ich wypadaniu).
Popularne przeciwwskazania do przeprowadzenia ostrzykiwania kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy jest organicznym związkiem chemicznym, wobec tego potencjalne reakcje alergiczne czy podrażnienia po zabiegu zdarzają się z rzadka, ale nie należy ich lekceważyć. Przed decyzją o zabiegu lekarz odbywa z pacjentem konsultację, w toku której bada, czy nie ma przeciwwskazań do wykonania procedury ostrzykiwania kwasem hialuronowym, takich jak np. ciąża, skłonność do blizn przerostowych, trądzik lub infekcje skóry, a także możliwe uczulenie na ten biopolimer.
Wstrzykiwanie kwasu hialuronowego wykonuje się za pomocą mikrokaniuli, która przez wzgląd obłej końcówce nie rani tkanek jak typowa igła. W zależności od powierzchni ostrzykiwanej części ciała, zabieg ten trwa zwykle od pół do półtorej godziny. Po ostrzykiwaniu kwasem na skórze może pojawić się obrzęk, który zanika po mniej więcej dwóch, trzech dniach. Trzeba zaakcentować, że efekty, jakie przynoszą zastrzyki kwasem hialuronowym nie są na stałe, gdyż ten związek jest sukcesywnie metabolizowany przez organizm.