Wady wzroku – co warto wiedzieć o stożku rogówki?

Wszystko, czego należy dowiedzieć się o Cross Linking Kraków, znajdziesz na http://tinyurl.com/y6tjscgq.

Keratoconus, czyli stożek rogówki, to dolegliwość, która bardzo utrudnia życie – pogarsza jakość widzenia oraz może wywoływać kolejne schorzenia oczu. Dzisiejsze kliniki okulistyczne potrafią jednak poradzić sobie z tym problemem. Jak więc winno przebiegać leczenie stożka rogówki?

Stożek rogówki ujawnia się już w 30. roku życia

Rogówka to transparentna część gałko ocznej, która mocno skupia promienie świetlne. Znajduje się przed tęczówką i ma mnóstwo receptorów bólu, jest jednak ukrwiona w niewielkim stopniu. Mniej więcej w drugiej i trzeciej dekadzie życia może ulec deformacji polegającej na uwypukleniu i ścieńczeniu w środkowej części. Dzieje się tak w wyniku osłabienia tkanki, która, wedle niektórych teorii, robi się podatna na działanie rodników. Stożek rogówki powoduje miopię i miopię, przez co pacjent widzi kategorycznie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie słoneczne. Chorzy skarżą się również na podrażnienie oczu, w niektórych przypadkach zdarza się też podwójne widzenie. Choroba ta częstokroć współistnieje z pozostałymi wadami oczu, między innymi zapaleniem spojówek. Szczęśliwie dzisiaj możliwe jest efektywne leczenie stożka rogówki. We początkowej fazie wada jest niwelowana przy użyciu soczewek kontaktowych lub okularów, po pewnym czasie natomiast potrzebne jest wykonanie zabiegu w klinice okulistycznej.

Korekta stożka rogówki – różne metody

Korekcja stożka rogówki może być prowadzona za pomocą przeróżnych technik. Dzisiaj najbardziej skuteczną metodą na podniesienie jakości widzenia jest cross linking i wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Współczesne kliniki okulistyczne podejmują się również korekty stożka rogówki poprzez modelowanie, tj. metodę Topoguided. Doskonałe rezultaty dają zabiegi wykorzystujące technologię mapowania rogówki, która pomaga uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei pozwala na niwelowanie niezborności albo krótkowzroczności przy pomocy soczewek kontaktowych. Chorzy mogą też po kilku miesiącach udać się na zabieg laserowy, który kompletnie usunie wadę wzroku.

Lokalizacja firmy:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]