Modelowanie rogówki metodą ortokorekcji – co warto o tym wiedzieć?

Czy da się uniknąć konieczności zakładania szkieł korekcyjnych przy krótkowzroczności?? Okazuje się, że przy nieznacznej wadzie wzroku okulary mogą okazać się zbędne, jeśli postanowimy postawić na ortokorekcję.

Ortokorekcja jako alternatywa dla laserowego leczenia krótkowzroczności

Wady wzroku takie jak krótkowzroczność czy astygmatyzm są uciążliwe i potrafią zdecydowanie obniżyć jakość życia. Można je wyeliminować przy użyciu lasera, jednak duży odsetek osób rezygnuje z zabiegu tego rodzaju z obawy przed ingerencją lasera bądź wprost z powodu braku pieniędzy. Nie oznacza to jednak, że są one zasadniczo skazane na noszenie szkieł korekcyjnych i doświadczanie sukcesywnego pogłębiania się wady wzroku. Krótkowzroczność można skorygować i wstrzymać jej rozwój przy użyciu ortokorekcji – bezpiecznej, nieinwazyjnej, i – co kluczowe – skutecznej metody, która polega na korekcie krzywizny rogówki podczas snu. Jak to przebiega? W czasie, gdy osoba, która założyła szkła ortokorekcyjne śpi, soczewki ortokorekcyjne oddziałują na nabłonek rogówki, zmieniając jej krzywiznę przez odpowiednie jej wypłaszczenie w następstwie czego usuwają przyczynę wady wzroku. Działanie szkieł ortokorekcyjnych jest dostrzegalne nieraz już na następny dzień po ich pierwszym użyciu. Wypada jednakże uwydatnić, że nie jest to działanie trwałe jak w przypadku laserowej korekcji wzroku. Efekt utrzymuje się tylko przy regularnym zakładaniu ze szkieł ortokorekcyjnych i, naturalnie, skrupulatnym przestrzeganiu porad optometrysty, gdyż w przeciwnym wypadku mogą wystąpić powikłania. Modelowanie krzywizny rogówki metodą ortokorekcji jest kompletnie odwracalne – po zaprzestaniu noszenia ortosoczewek rogówka wraca po pewnym czasie do swego wcześniejszego kształtu.

Jaka wada wzroku uniemożliwia skorzystanie ortosoczewek?

Krótkowzroczność to wada, która dotyka osoby w różnym wieku, również kilkulatków. Dobrą wiadomością jest zatem to, iż soczewki ortokorekcyjne mogą stosować dzieci powyżej 7 lat, dzięki czemu każdego dnia mogą radować się niczym nieograniczoną aktywnością, zupełnie jak ich rówieśnicy ze zdrowym wzrokiem. Trzeba jednakże wiedzieć, że ortokorekcja jest niewskazana przy wadzie głębszej niż -8 dioptrii. Krzywizna rogówki każdego człowieka jest inna, z tej przyczyny soczewki wykorzystywane w tej metodzie są dopasowywane indywidualnie, po sporządzeniu topografii rogówki i szczegółowym zbadaniu jego wzroku. Znanych jest kilka przeciwwskazań do korzystania z ortokorekcji, to między innymi uraz oka i choroby autoimmunologiczne.

Lokalizacja firmy:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]