Szczegółowe informacje na temat biopsji fuzyjnej. Przekonaj się!
Gruczoł sterczowy, nazywany prostatą, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który przypomina rozmiarem i kształtem kasztan. Mieści się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym i odpowiada głównie za produkcję płynu, w którym przenoszone jest nasienie. Problemy z prostatą rozpoczynają się u wielu panów wraz z wiekiem, w związku z tym tak istotne jest jej regularne badanie. Daje to możliwość zidentyfikowania przerostu bądź zapalenia tego gruczołu, a także stosunkowo wczesnego wykrycia niebezpiecznych zmian rakowych. Powinno się podkreślić, iż rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, więc nie wolno lekceważyć ryzyka jego potencjalnego rozwoju.
Trudności z erekcją i oddawaniem moczu – niepokojące symptomy
Mężczyźni, którzy skończyli 45 rok życia powinni w regularnych odstępach pojawiać się u urologa, zwłaszcza jeśli spostrzegli niecodzienne objawy powiązane z oddawaniem moczu, tj. problemy ze wzwodem i ejakulacją, kłopoty w rozpoczęciu bądź zatrzymaniu oddawania moczu, zwiększenie częstotliwości mikcji, ból w jej trakcie, a także przerywany strumień czy krew w moczu. Jeżeli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby podejrzewać możliwość rozwoju nowotworu, urolog polec badanie PSA polegające na przetestowaniu krwi pod kątem poziomu antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi sygnalizuje duże prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. Aby natomiast mieć bezsprzeczną pewność, niezbędne jest wykonanie biopsji prostaty.
Czy biopsja gruczołu krokowego jest bezbolesna?
Biopsja fuzyjna to sposób biopsji prostaty, prowadzona w warunkach szpitalnych, która za sprawą wykorzystania symultanicznie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego oraz obrazu USG, pozwala na uzyskanie wycinków tkanki o wiele precyzyjniej niż w procedurze, gdzie w czasie zabiegu korzysta się wyłącznie z obrazowania TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty jest dość krótkim zabiegiem, który zwykle trwa ok. pół godziny. Oprócz tego pacjent pozostaje również po zabiegu kwadrans lub dwa na oddziale, toteż pełna procedura kończy się w czasie 1 godziny. Biopsja fuzyjna wykonywana jest przy znieczuleniu miejscowym, więc mimo że igłę biopsyjną wprowadza się przezskórnie przez krocze, jest ona w zasadzie bezbolesna. Pobrane wycinki prostaty są potem analizowane przez patomorfologa, który bada czy pojawiły się w nich zmiany nowotworowe.
Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą zdecydować o możliwości przeprowadzenia biopsji prostaty. To m.in. alergia na niektóre leki, wszczepione zastawki serca i zaburzenia krzepliwości krwi. W związku z tym zanim zapadnie decyzja o zabiegu należy jak najprecyzyjniej odpowiedzieć urologowi na wszelakie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.
Lokalizacja firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków
Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail:
[email protected]