Profilaktyka przeciwzakrzepowa: ćwiczenia i zabiegi

Profilaktyka przeciwzakrzepowa: ćwiczenia i zabiegi

Zakrzepica żylna upośledza przepływ krwi, może powodować uszkodzenie zastawek żył głębokich, a w konsekwencji zaburzać odpływ krwi w kierunku serca. Brak właściwego leczenia może doprowadzić do powstawania obrzęków, zmian skórnych, owrzodzeń żylnych, a także zatorowości płucnej. Jak w takim razie nie dopuścić do takiego stanu? Jak zapobiegać rozwojowi zakrzepicy? Należy podjąć kroki jak najwcześniej, już na etapie rozpoznania u siebie większego ryzyka tej choroby. Ryzyko wystąpienia zakrzepicy Największe ryzyko zakrzepicy dotyczy osób obłożnie chorych, o…

Więcej

Badania USG u noworodków – jakie i po co się je wykonuje?

Badania USG u noworodków – jakie i po co się je wykonuje?

Jednymi z najważniejszych badań diagnostycznych u noworodków i niemowląt są badania ultrasonograficzne, zwłaszcza USG bioderek, przezciemiączkowe badanie mózgu oraz USG jamy brzusznej. Wyjaśnimy, kiedy należy wykonać te badania i jakie choroby lub wady rozwojowe mogą one odkryć.  Spis treści Badanie USG u noworodków Najczęściej wykonywane badania USG u noworodków Badanie USG bioderek Badanie USG głowy Badanie USG jamy brzusznej Badanie USG u noworodków 9 miesięcy ciąży to czas, w którym wykonuje się niektóre badania prenatalne,…

Więcej

Palec strzelający (trigger finger) – przyczyny, objawy, leczenie i rehabilitacja

Palec strzelający (trigger finger) – przyczyny, objawy, leczenie i rehabilitacja

Palec strzelający inaczej zwany trzaskającym (z ang. trigger finger) jest stanem przewlekłym, który wpływa na jedno lub kilka ścięgien w obrębie dłoni. Schorzenie to znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, gdyż oprócz bólu, tkliwości i trudności w wykonywaniu ruchów największy problem stanowi ograniczenie funkcji ręki. Przyczyny powstawania takiego stanu nie są znane, a skuteczność leczenia zależy od ciężkości objawów. W artykule przedstawiamy m.in. objawy trigger finger i metody leczenia oraz rehabilitacji. Palec strzelający – charakterystyka schorzenia O…

Więcej

Aparat do drenażu limfatycznego w domu? Teraz to możliwe!

Aparat do drenażu limfatycznego w domu? Teraz to możliwe!

Drenaż limfatyczny to zabieg, którego intencją jest poprawienie cyrkulacji chłonki w organizmie. Drenaż ręczny opracowano w Danii w latach 30-tych XX wieku – to przeróżne chwyty terapeutyczne, m.in. ruchy czerpiące oraz obrotowe, których częstotliwość i siłę terapeuta dostosowuje za każdym razem do punktu masażu oraz stanu zdrowia pacjenta. Aparat do masażu limfatycznego – stymulacja krążenia limfy W ostatnich latach w gabinetach fizjoterapeutów chętnie używane są urządzenia do presoterapii symulujące masaż manualny. Taki sprzęt to specjalne…

Więcej

Kompresjoterapia (terapia uciskowa) – zastosowanie, efekty i przeciwwskazania

Kompresjoterapia (terapia uciskowa) – zastosowanie, efekty i przeciwwskazania

Co to jest kompresjoterapia? Kiedy się ją stosuje? Czy działa i jakie przynosi efekty? Czym różni się od drenażu limfatycznego? Ten artykuł to kompendium wiedzy o kompresjoterapii. Zapraszamy do lektury. Kompresjoterapia – co to jest? Kompresjoterapia to metoda leczenia obrzęków za pomocą ucisku. Odpowiednie jego dobranie i stopniowanie pomaga krwi i płynowi limfatycznemu odpływać z kończyn (dolnych lub górnych), bo to ich w przeważającej większości dotyczą problemy, które leczy się terapią uciskową. Zmniejszając średnicę żył…

Więcej

Cechy i działanie aparatu ultradźwiękowego

Cechy i działanie aparatu ultradźwiękowego

W dzisiejszych czasach fizjoterapeuci coraz częściej stosują ultradźwięki o częstotliwości od 1 do 3 MHz. Rzecz jasna, nie dzieje się tak bez przyczyny, bo właściwie aplikowane ultradźwięki wywierają korzystny wpływ na zdrowie pacjentów. Wykorzystuje się je do masażu mięśni, a wyzwalane za ich pomocą ciepło oddziałuje kojąco na zakończenia nerwowe. Z tego powodu masaż ultradźwiękami może być stosowany do redukowania napięcia mięśniowego, poprawy przepływu limfy oraz łagodzenia bólu. Powyższe działanie możliwe jest jednak wyłącznie przy…

Więcej

Strony o zdrowiu i urodzie – artykuły i ciekawostki, które mogą się przydać

Strony o zdrowiu i urodzie – artykuły i ciekawostki, które mogą się przydać

Sieć to miejsce, gdzie bardzo szybko da się znaleźć informacje o dowolnej sferze życia. Internauci upodobali sobie w szczególności szukanie porad w wyszukiwarce Google odnośnie kwestii zdrowotnych, częstokroć wręcz poprzedzając decyzję o konsultacji ze specjalistą dniami szperania w sieci z nadzieją na własnoręczne znalezienie odpowiedzi na palący problem. Jednak czy to mądry sposób wykorzystywania wiedzy publikowanej na stronach o urodzie i zdrowiu? Strona o zdrowiu i urodzie jako dobre źródło dodatkowej wiedzy W gąszczu treści…

Więcej

Taping limfatyczny – w jaki sposób działa na obrzęki i krwiaki?

Taping limfatyczny – w jaki sposób działa na obrzęki i krwiaki?

Taping limfatyczny to coraz popularniejsza metoda fizjoterapeutyczna. Kolorowe pocięte plastry widzi się u zawodowych sportowców, ale i u przypadkowych osób na ulicach. Jak działa kinesiotaping i kiedy warto go stosować? Odpowiadamy w artykule. Czym jest taping limfatyczny? Kinesiotaping, inaczej plastrowanie dynamiczne, to metoda fizjoterapii polegająca na naklejaniu na ciało specjalnych bawełnianych taśm elastycznych, które wywierają na okoliczne tkanki odpowiedni efekt. Może to być między innymi działanie rozluźniające, korygujące ustawienie, wspomagające mięśnie, odciążające, przeciwbólowe, biostymulacyjne, a…

Więcej

Czerniak – rodzaje, objawy, diagnostyka i profilaktyka

Czerniak – rodzaje, objawy, diagnostyka i profilaktyka

Szacuje się, że około 2% zachorowań na nowotwory stanowi rak skóry nazywany czerniakiem, a każdego roku liczba pacjentów, u których wykrywa się tę chorobę, rośnie. W poniższym artykule odpowiemy na najważniejsze pytania na temat czerniaka: jak wygląda, jakie są przyczyny i objawy czerniaka oraz jak się go diagnozuje i jakie działania prewencyjne mogą nas ustrzec przed zachorowaniem. Co to jest czerniak? Skóra składa się z trzech podstawowych warstw, wśród których najbardziej zewnętrzną jest naskórek, również…

Więcej

Najpopularniejsze soki z kiszonych warzyw

Najpopularniejsze soki z kiszonych warzyw

Kwaszonki wykorzystuje się w rodzimej kuchni od stuleci. W ostatnich latach jednakże często wymienia się też ogromne właściwości zdrowotne soków z kwaszonych warzyw, w szczególności z buraków oraz kapusty. To prawdziwy tzw. super żywność, która coraz częściej spotykana jest na półkach sklepowych w alejkach ze zdrową żywnością. Redukuje poziom choresterolu i działa bakteriobójczo – sok z kapusty kiszonej W dzieciństwie sok z kiszonej kapusty spożywał chyba każdy z nas. Nasze babcie samodzielnie kisiły kapustę na…

Więcej
1 2 3 5