Częste, silne i bolesne skurcze łydek znacznie wpływają na komfort życia. Co więcej, mogą być oznaką poważnych chorób – koniecznie więc trzeba skonsultować je ze specjalistą. Warto jednak wiedzieć, jakie są możliwe przyczyny występowania skurczów i jakimi sposobami można łagodzić ból, kiedy się pojawia. Skurcze łydek to po prostu spinające się mięśnie, zwykle z tyłu podudzia, powodujące silny ból. Ich przyczyny mogą być bardzo różne, dlatego jeśli skurcze powtarzają się często i/lub są intensywne, koniecznie…
WięcejZdrowie
Buty na obrzęk limfatyczny a presoterapia
Obrzęki limfatyczne to uciążliwa przypadłość, z którą mierzy się wiele osób. Nic dziwnego, że na rynku można znaleźć liczne zabiegi i narzędzia, które mają za zadanie poprawić jakość życia pacjentów. Słyszeliście już może o „butach na obrzęk limfatyczny”? Czym są buty na obrzęk limfatyczny? Mówiąc o „butach na obrzęk limfatyczny” trzeba wyjaśnić, co to pojęcie dokładnie oznacza. Nie zawsze mamy na myśli to samo, bo tą nazwą są określane dwa przedmioty: obuwie dla osób cierpiących…
WięcejChoroby układu limfatycznego
Układ limfatyczny odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu: utrzymanie odporności i oczyszczanie organizm z toksyn. Jeśli ten układ działa bez zarzutu, to nawet nie zdajemy sobie sprawy z jego istnienia. Jednak gdy cokolwiek zaburza jego pracę, to od razu zauważymy zmiany w funkcjonowaniu naszego organizmu. Wyjaśniamy, jakie choroby układu limfatycznego występują najczęściej i jak sobie z nimi poradzić. Grupy chorób układu limfatycznego Choroby układu limfatycznego to różnorodne schorzenia, wpływające na układ limfatyczny, który obejmuje węzły…
WięcejPrzepuklina pępkowa po ciąży – jak wygląda i jak ją leczyć?
Przepuklina pępkowa po ciąży to popularna przypadłość, zwłaszcza u kobiet rodzących wielokrotnie. Należy pamiętać, że nie jest to jedynie problem estetyczny. Schorzenie często daje objawy utrudniające codzienne funkcjonowanie, a nieleczone może prowadzić do groźnych dla zdrowia i życia powikłań. Jak wygląda przepuklina pępkowa po ciąży? Jakie daje symptomy i jak się ją leczy? Wyjaśniamy. Czym jest przepuklina i jakie są jej rodzaje? Przepuklina to stan, w którym cały narząd lub jego części, przemieszczają się poza…
WięcejDiagnostyka raka prostaty – jakie badania wykonać?
W początkowym stadium nowotwór gruczołu krokowego zwykle nie daje żadnych objawów. Warto jednak podkreślić, że można wcześnie zdiagnozować raka prostaty i badania przesiewowe odgrywają tutaj niezwykle ważną rolę. Pamiętaj o profilaktyce, ponieważ wczesne wykrycie choroby zwiększa szanse na wyleczenie. Sprawdź, jakie badania może zlecić urolog w kierunku nowotworu stercza. Wstępna diagnostyka raka prostaty Jeśli lekarz wykrył coś niepokojącego, najprawdopodobniej zleci badanie krwi na swoisty antygen gruczołu krokowego (PSA), czyli białka wytwarzanego zarówno przez komórki prawidłowe,…
WięcejProfilaktyka przeciwzakrzepowa: ćwiczenia i zabiegi
Zakrzepica żylna upośledza przepływ krwi, może powodować uszkodzenie zastawek żył głębokich, a w konsekwencji zaburzać odpływ krwi w kierunku serca. Brak właściwego leczenia może doprowadzić do powstawania obrzęków, zmian skórnych, owrzodzeń żylnych, a także zatorowości płucnej. Jak w takim razie nie dopuścić do takiego stanu? Jak zapobiegać rozwojowi zakrzepicy? Należy podjąć kroki jak najwcześniej, już na etapie rozpoznania u siebie większego ryzyka tej choroby. Ryzyko wystąpienia zakrzepicy Największe ryzyko zakrzepicy dotyczy osób obłożnie chorych, o…
WięcejBadania USG u noworodków – jakie i po co się je wykonuje?
Jednymi z najważniejszych badań diagnostycznych u noworodków i niemowląt są badania ultrasonograficzne, zwłaszcza USG bioderek, przezciemiączkowe badanie mózgu oraz USG jamy brzusznej. Wyjaśnimy, kiedy należy wykonać te badania i jakie choroby lub wady rozwojowe mogą one odkryć. Spis treści Badanie USG u noworodków Najczęściej wykonywane badania USG u noworodków Badanie USG bioderek Badanie USG głowy Badanie USG jamy brzusznej Badanie USG u noworodków 9 miesięcy ciąży to czas, w którym wykonuje się niektóre badania prenatalne,…
WięcejPalec strzelający (trigger finger) – przyczyny, objawy, leczenie i rehabilitacja
Palec strzelający inaczej zwany trzaskającym (z ang. trigger finger) jest stanem przewlekłym, który wpływa na jedno lub kilka ścięgien w obrębie dłoni. Schorzenie to znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, gdyż oprócz bólu, tkliwości i trudności w wykonywaniu ruchów największy problem stanowi ograniczenie funkcji ręki. Przyczyny powstawania takiego stanu nie są znane, a skuteczność leczenia zależy od ciężkości objawów. W artykule przedstawiamy m.in. objawy trigger finger i metody leczenia oraz rehabilitacji. Palec strzelający – charakterystyka schorzenia O…
WięcejAparat do drenażu limfatycznego w domu? Teraz to możliwe!
Drenaż limfatyczny to zabieg, którego intencją jest poprawienie cyrkulacji chłonki w organizmie. Drenaż ręczny opracowano w Danii w latach 30-tych XX wieku – to przeróżne chwyty terapeutyczne, m.in. ruchy czerpiące oraz obrotowe, których częstotliwość i siłę terapeuta dostosowuje za każdym razem do punktu masażu oraz stanu zdrowia pacjenta. Aparat do masażu limfatycznego – stymulacja krążenia limfy W ostatnich latach w gabinetach fizjoterapeutów chętnie używane są urządzenia do presoterapii symulujące masaż manualny. Taki sprzęt to specjalne…
WięcejKompresjoterapia (terapia uciskowa) – zastosowanie, efekty i przeciwwskazania
Co to jest kompresjoterapia? Kiedy się ją stosuje? Czy działa i jakie przynosi efekty? Czym różni się od drenażu limfatycznego? Ten artykuł to kompendium wiedzy o kompresjoterapii. Zapraszamy do lektury. Kompresjoterapia – co to jest? Kompresjoterapia to metoda leczenia obrzęków za pomocą ucisku. Odpowiednie jego dobranie i stopniowanie pomaga krwi i płynowi limfatycznemu odpływać z kończyn (dolnych lub górnych), bo to ich w przeważającej większości dotyczą problemy, które leczy się terapią uciskową. Zmniejszając średnicę żył…
Więcej