Pracujesz na wysokości? Dowiedz się czym są badania wysokościowe

Dowiedz się, kto ma w swojej ofercie badania wysokościowe Bielsko.

Większość z nas działania na wysokości kojarzy zwłaszcza z serwisowaniem kominów lub czyszczeniem okien w wieżowcach. Według obowiązujących w Polsce regulacji są to zaś wszystkie prace przeprowadzane na wysokości wyższej niż jeden metr. W przypadku, kiedy działania prowadzone są minimum 3 metry nad ziemią, niezbędne jest natomiast zaliczenie lekarskich badań wysokościowych. Na czym więc one polegają? W jakich placówkach są przeprowadzane? Jakie schorzenia sprawią, że nie przejdziemy badań wysokościowych?

Gdzie wykonać badania wysokościowe?

Badania wysokościowe możemy wykonać odwiedzając placówkę medycyny pracy, w której uzyskamy skierowania na badania specjalistyczne. Po ich zakończeniu – o ile oczywiście efekty będą odpowiednie – otrzymamy orzeczenie pozwalające na pracę na wysokościach. Bywa jednak, że na wykonanie badań lekarskich nie mamy wiele czasu – w takich wypadkach najlepiej postąpimy udając się sami do laryngologa, okulisty oraz neurologa celem przeprowadzenia badań, a następnie przedstawiając je w przychodni medycyny pracy, jakkolwiek najrozsądniej zgłosić się na badania do wyspecjalizowanej poradni.

Jak przebiegają badania wysokościowe?

Badania wysokościowe powinny zdiagnozować choroby, które powodują, że praca na wysokościach staje się ryzykowna. Do kluczowych tego typu chorób zaliczają się przede wszystkim epilepsja oraz choroby zmysłu równowagi, wady oczu (a dokładnie – konieczność stosowania okularów (mimo że możemy to wyeliminować stosując soczewki kontaktowe), a także niedowidzenie. Specjalista powinien poza tym odmówić wystawienia zaświadczenia, jeżeli mamy zaawansowaną cukrzycę lub zmagamy się z zawrotami głowy. Badania wysokościowe należy wykonywać co trzy lata, natomiast osoby po pięćdziesiątce – co 12 miesięcy.

Lokalizacja firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]