Badania psychologiczne kierowców – dla kierowców zawodowych i nie tylko

Badania psychologiczne kierowców Bielsko - skieruj się tutaj po więcej szczegółów o tych usługach.

Na sytuację na drogach w szczególnym stopniu rzutują kwalifikacje prowadzących jeżdżące po nich samochody. Naprawdę istotne okazuje się to dla kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy czy kierowców ciężarówek i komunikacji miejskiej. W ich przypadku ważne są tak kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego względu przedstawiciele takich profesji w myśl prawa powinni regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Warto więc powiedzieć na ich temat parę słów. Jak często muszą być przeprowadzane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Badania psychotechniczne kierowców – jak wyglądają?

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co 5 lat. Ta reguła nie dotyczy z kolei kierowców, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – powinni wszak przeprowadzać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania osobowości. Mają one postać konwersacji z badanym, podczas której odpowiada on na zadania na temat wyborów w ekstremalnych sytuacjach. Kolejna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem wykonywane są badania na specjalnych maszynach, podczas których badana jest zdolność szybkiej reakcji, podzielność koncentracji, postrzeganie szybkości i widzenie w ciemności.

Badania psychologiczne kierowców – o czym nie zapominać?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa rozmowę z psychologiem, który w jej trakcie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co istotne, musimy wiedzieć, że nie dla wszystkich ich efekty okażą się pomyślne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców można jednak trochę podnieść. W jaki sposób? W sieci dostępne są liczne opisy działania maszyn, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by wcześniej przekonać się, jak one działają.

Lokalizacja firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]