Skąd bierze się popularność faktoringu?

Faktoring należy do najchętniej wybieranych aktualnie usług bankowych. Jest skierowany zwłaszcza do przedsiębiorstw, które stosują odroczone terminy płatności i obawiają się stracić płynność finansową. Faktoring umożliwia zobligowanie partnerów do szybszego uregulowania należności. Poza tym jest to także najlepsze wyjście dla firm potrzebujących nowych form pokrycia wydatków wiążących się z inwestycjami. Na czym więc polega faktoring? Dlaczego jest tak efektywny? O czym powinny pamiętać firmy, które zdecydują się na ten sposób finansowania? W jaki sposób ustrzec się możliwych problemów związanych z faktoringiem?

Zasady faktoringu dla biznesu

Faktoring zwykle kojarzony jest przede wszystkim z cesją należności firmy przez bank. W rzeczywistości jest on połączeniem rozmaitych rodzajów usług, a wykup długów będzie jedynie jego częścią. Opiera się on na cesji należności potwierdzonych fakturą VAT – faktor (zazwyczaj bank) wykupuje zobowiązania od faktoranta, a więc przedsiębiorstwa. Poza tym potwierdza, że ma zagwarantować mu także inne usługi, czyli pomoc w ściągnięciu niespłaconych zobowiązań, prowadzenie rozliczeń oraz porady biznesowe. Na kształt umów dotyczących faktoringu w naszym kraju wpływają postanowienia kodeksu cywilnego oraz prawa spółek handlowych.

Faktoring dla biznesu – jak wybrać ofertę?

Oferty poszczególnych banków zapewniających faktoring bywają niekiedy naprawdę różne. Chcąc uniknąć pomyłek, których efektem mogą być poważne problemy, powinniśmy dobrze przemyśleć każdą z nich. Potrzebne okażą się wtedy specjalne kwalifikacje, a tych nierzadko po prostu nie mamy. Z tego względu wybór oferty dobrze omówić z doradcą finansowym, który powie nam, jak wybrać bank, który zapewni nam najkorzystniejsze warunki. Współpraca z doradcą to wprawdzie dodatkowy wydatek, ale może okazać się, że w ten sposób ustrzeżemy się podpisania nieopłacalnej umowy.