Nie tylko złote sztabki – o złotych monetach bulionowych

Szukasz monet złotych? Koniecznie odwiedź tę stronę.

Ludzie, którzy postanowili inwestować w złoto mają do wyboru sporo możliwości: zbierać biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje firm związanych z rynkiem metali szlachetnych lub kupować fundusze inwestycyjne lokujące kapitał w gałęzie gospodarki związane z tym kruszcem. Inną metodą jest zakup złota inwestycyjnego, które oferowane jest nie tylko w formie sztabek, lecz również monet bulionowych.

Co determinuje bieżącą wartość złotych monet bulionowych?

Monety ze złota kojarzymy głównie z monetami kolekcjonerskimi, lecz monety bulionowe, zwane także lokacyjnymi, czy to złote czy z innych kruszców, odróżniają się od nich w kilku aspektach. Co najważniejsze monety bulionowe są wybijane w celu inwestowania w nie środków finansowych, z tego też powodu ich nakład z danego roku nie jest limitowany, a poniekąd regulowany przez popyt na rynku. Monet bulionowych nie są bije się w seriach tematycznych lub w związku z ważnymi rocznicami, skutkiem tego ich awers czy rewers bardzo sporadycznie jest modyfikowany. Z reguły złote monety bulionowe emitowane przez konkretną mennicę różnią się od siebie tylko datą bicia. Wypada podkreślić, iż wiele monet bulionowych, mimo uważania ich za środek płatniczy, nie ma swojego nominału ustalonego w walucie, a ich bieżącą wartość wyznacza czystość oraz waga użytego do ich wybicia kruszcu. Atutem monet bulionowych jest to, iż są popularne w każdym zakątku świata, więc ich sprzedaż jest prostsza niż miejscowych monet kolekcjonerskich.

Złote monety bulionowe – jakie nie tylko o wadze 1 uncji

Popularne wśród inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 uncji trojańskiej, jakkolwiek mennice wybijają także monety o nominale 1/10 czy 1/4 uncji złota. Trzeba wiedzieć, iż monety bulionowe wybijane są zwykle z 24 karatowego złota, a więc .9999, ale przykładowo. Amerykański Gold Eagle czy też Krugerrand z Południowej Afryki emitowane są 22 karatowego złota. Jeśli monety bulionowe zawierają dodatek miedzi, ma to najczęściej na celu zwiększenie twardości monety i w rezultacie zredukowanie ryzyka jej zarysowania. Takie monety z domieszką innych metali są proporcjonalnie cięższe, a nominał, którym są oznakowane powiadamia o ilości czystego złota, z którego zostały wybite.

W ofercie polskich dostawców złotych monet lokacyjnych zainteresowani ich nabyciem inwestorzy bez problemu znajdą najpopularniejsze z nich, między innymi Filharmoników Wiedeńskich, Liść Klonowy czy wymienione wcześniej Krugerrandy.

Lokalizacja firmy:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]