Kurs franka szwajcarskiego – gdzie szukać aktualnych informacji?

Szczegółowe wiadomości w temacie kursu franka. Przekonaj się!

O franku szwajcarskim Polacy nie wiedzą zbyt dużo, generalnie zaledwie to, że to ta waluta, w której dziesiątki tysięcy naszych rodaków wzięło kilka lat wstecz kredyty hipoteczne, które obecnie spłacają z trudem. Tymczasem historia tej waluty jest bardzo interesująca.

Pieniądz znany ze swojej niezwykłej stabilności – frank szwajcarski

Jak wiadomo, frank szwajcarski to waluta Szwajcarii, jednak jest to również środek płatniczy w Liechtensteinie. Tak jak funt brytyjski, euro i dolar amerykański, frank szwajcarski jest zaliczany do najważniejszych walut współczesnego świata. Lecz nie był to pierwszy pieniądz, który funkcjonował w obiegu na obszarze historycznej Szwajcarii. Frank tak naprawdę pojawił się zaledwie w XIX w. i zastąpił mnogie miejscowe waluty, które dotychczas były używane w różnych kantonach. Przez minione dziesięciolecia swojego istnienia frank szwajcarski wsławił się swoją niebywałą stabilnością, wychodząc obronną ręką m.in. z sporych zawirowań w latach kryzysów politycznych i ekonomicznych, jakie miały miejsce w XX oraz XXI w. Co ciekawe, frank szwajcarski nazywany jest jedną z najbardziej urzekających walut na świecie. Jego banknoty drukowane od połowy 90-tych wyróżniają się zachwycającymi barwami i niecodzienną wertykalną orientacją. Na frankach można podziwiać osobistości z obszaru sztuki (na przykład Sophie Taeuber-Arp, Jacoba Burckhardta czy Le Corbusiera), a nie jak przeważnie bywa – wizerunki wojskowych, ministrów czy monarchów. Z kolei motywem przewodnim nowej, dziewiątej serii banknotów są natura, Ziemia oraz nauka.

Aktualny kurs franka – takie informacje poznasz na stronach kantorów

Frank szwajcarski cały czas cieszy się znacznym zainteresowaniem inwestorów, lecz jego notowania monitorują również ciekawością osoby z nieuregulowanymi długami w tej walucie. Aby znaleźć bieżący kurs franka szwajcarskiego, zalecamy zaglądać na stronę kantorów internetowych, gdzie notowania franka aktualizowane są w co kilka sekund. Tu można też przejrzeć wahania wartości franka w dowolnie określonym roku. To funkcja przydatna dla inwestorów analizujących swoje dalsze kroki, a także dla frankowiczów oczekujących na odpowiedni moment, żeby przewalutować walutę przed uregulowaniem kolejnej części kredytu.