Krajowy System e-Faktur – większe bezpieczeństwo rozliczeń

Zajrzyj na https://tinyurl.com/2elygua2, aby otrzymać informacje dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur.

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało pierwotnie działać już w październiku 2021 r., jednak finalnie biznesmenom na udostępnienie Krajowego Systemu e-Faktur przyszło poczekać parę miesięcy dłużej. Projekt wystartował w dniu 1 stycznia 2022 r. Po 12-miesięcznym okresie przejściowym, w którym korzystanie z KSeF jest fakultatywne, począwszy od stycznia 2023 r. będzie to wymogiem dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla przedsiębiorców zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktury ustrukturyzowane – plusy tego rozwiązania

Faktury ustrukturyzowane to po prostu dokumenty elektroniczne, które mają ściśle ustaloną strukturę danych zakodowanych z użyciem znaczników XML. Ten sposób kodowania w zasadzie niewiele mówi osobie, która nie potrafi go rozszyfrować, lecz dla odpowiedniego oprogramowania do wystawiania oraz rozliczania faktur dokument tego typu jest całkowicie klarowny. Za sprawą tego, że faktury mają jednolity format bez względu na to jakie programy księgowe wykorzystują obie strony transakcji, informacje będące składnikami faktury ustrukturyzowanej pozostaną rozszyfrowane w ten sam sposób. Jest to istotny krok do przodu przede wszystkim dla biur rachunkowych, które dotąd często mają do czynienia z przypadkami niepoprawnego przeniesienia w programie księgowym informacji z faktur dostarczanych przez klientów w formie fotografii faktury papierowej bądź pliku PDF. Faktury ustrukturyzowane zupełnie eliminują możliwość błędu przy przenoszeniu danych z faktury przez księgową, jak również nieprawidłowego ich odczytania przez technologię OCR.

Korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur zwiększa bezpieczeństwo rozliczeń

Każdy właściciel firmy z początkiem stycznia 2021 r. może odebrać i wystawić fakturę ustrukturyzowaną za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur stworzonego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF przedsiębiorcy zyskują przede wszystkim większe bezpieczeństwo rozliczeń, bowiem mają pewność, że faktury się nie zawieruszą (system przechowuje dane o nich przez 10 lat), wcześniej dostaną zwrot VAT, a także nie są zobowiązani przesyłać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur. Z drugiej strony Ministerstwo Finansów otrzymuje narzędzie, które umożliwia silniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, a zatem w wyższym stopniu przeciwdziała patologiom w sferze podatku dochodowego, VAT oraz akcyzowego. Co istotne, konieczność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie zamyka drogi do używania komercyjnego oprogramowania księgowego, ale należy dokonać jego integracji z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]