Co to jest system rozliczeń SWIFT?

Na flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/ uzyskasz więcej informacji o systemie SWIFT.

Pomimo, że de facto systematycznie korzystamy z przelewów bankowych, mnóstwo Polaków pierwszy raz dowiedziało się o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście nałożenia sankcji wobec Rosji w związku z jej atakiem na Ukrainę. Tymczasem system SWIFT stosowany jest już od lat 70-tych XX wieku i stanowi jeden z fundamentów efektywnego funkcjonowania międzynarodowej bankowości.

System rozliczeń SWIFT nie jest jedynym w użyciu

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku oznacza Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie natomiast tego skrótu używa się po prostu do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych, bez którego realizacja przelewów międzynarodowych byłoby zdecydowanie zdecydowanie bardziej złożone niż teraz. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, jednak nie jedyny używany obecnie system tego typu. Poza nim np. w Naszym kraju funkcjonują dodatkowo z systemów: Express Elixir, SORBNET czy SEPA.Na świecie działają także przeróżne systemy lokalne, służące tylko do rozliczeń między bankami na terenie konkretnego państwa.

Co jest wobec tego najważniejszą zaletą systemu SWIFT? Używany jest niemal we wszystkich krajach na świecie i stosują go nie tylko banki, których liczba dziś przekroczyła już 10 tys., ale także domy maklerskie, giełdy oraz wiele pozostałych podmiotów finansowych. Każdy uczestnik systemu bankowego SWIFT musi posiadać swój niepowtarzalny kod (BIC – Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter i cyfr). Możliwe jest również przyznawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wówczas taki kod posiada 11 znaków.

System bankowy SWIFT – poznaj kody BIC/SWIFT największych banków w Polsce

Nawet jeśli tylko sporadycznie realizujesz transakcje międzynarodowe, warto znać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub przynajmniej wiedzieć gdzie szybko znaleźć taką informację. Poniżej wymieniamy kody BIC kilku znanych banków, mających oddziały w Polsce.

– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]