Sznurkowy, skórzany czy taśmowy – jaki kantar dla konia?

Więcej szczegółów o kantarze sznurkowym.

Kantar to pospolity element uprzęży dla konia. Przypomina uzdę, bowiem wyłączną różnicą między nimi jest nieobecność wędzidła – części wkładanej do pyska, umożliwiającej przekazywanie sygnałów do stąpającego konia. Kantar to jeden z głównych elementów wyposażenia jeździeckiego, z którym konie bardzo sporadycznie się rozstają. W następstwie tego powinien on być dobrany do wymiarów i profilu głowy konia, jak również nie być powodem powstania zadrapań. Jak zatem znaleźć najlepszy kantar? Na jakie jego atrybuty warto zwrócić szczególną uwagę?

Kantar skórzany, a może taśmowy – który lepszy dla zwierzęcia?

Na rynku dostępne są przeróżne warianty kantarów: podszywane, skórzane, taśmowe czy sznurkowe. Te ostatnie, nazywane także halterami, są zalecane z uwagi na ogromną kontrolę, którą dżokej przy ich użyciu może mieć nad koniem. Dla zwierzęcia o wiele bardziej wygodny jest natomiast kantar skórzany albo taśmowy. Jeszcze większy komfort przynoszą kantary podszywane – na przykład prawdziwym albo syntetycznym futerkiem, które można odpinać celem konserwacji. Taki kantar doskonale chroni przed powstaniem obtarć, a przy tym pozwala przywiązać zwierzę w trakcie pielęgnacji i dawać możliwość jego prowadzenia podczas tresury albo spacerów.

Kantary – jakie rozmiary są produkowane

Kantary dla koni produkowane są w kilku rozmiarach. Rozmiar mini to foal, który przeznaczony jest dla kucy miniaturowych lub źrebiąt. Kolejny to shetty (0), którego powinni używać właściciele pokaźniejszych źrebiąt oraz koni szetlandzkich. Kantar zwany pony (1) jest z kolei stworzony z myślą o kucach (np. walijskich) i roczniakach większości ras. Kantary cob i full (2 i 3) są zaś średniej wielkości i są odpowiednie m.in. dla hanowerów, koni fryzyjskich, półkrwi arabskiej oraz holsztyńskich. Maksymalny rozmiar kantarów to xfull (4), który dedykowany jest dla ras zimnokrwistych (jak perszeron czy konie belgijskie) i dużych ras gorącokrwistych (np. śląskich).

Lokalizacja firmy:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]