Rynny dachowe – co warto o nich wiedzieć?

Potrzebujesz rynnien metalowych? Skieruj się tu.

Systemy dachowe tworzy wiele elementów. Pośród tych, które mają najważniejsze znaczenie z punktu widzenia ich wytrzymałości oraz komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia skuteczne odprowadzenie deszczówki i tym samym uniknięcie wielu komplikacji wynikających z jej zbierania się. Nie powinniśmy więc lekceważyć doboru odpowiednich elementów wchodzących w jego skład. Niemniej jednak jest to zagadnienie trudne i wymagające specjalistycznej wiedzy oraz zdolności – podobnie jak montaż systemów rynnowych. Co w związku z tym winniśmy o nich wiedzieć? Jakie dokładnie zadanie pełnią takie systemy? Z jakich modułów się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Orynnowanie dachu – jakie moduły je tworzą?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z szeregu mniejszych modułów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z przeróżnego kształtu rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa deszczówka schodząca z dachu, składają się na nie również rynny pionowe oraz moduły znajdujące się blisko gruntu lub pod nim, których funkcją jest odprowadzenie wody do systemu ścieków. Samo orynnowanie dachu tworzą proste rynny łączone za pomocą łączników, a na rogach dachu – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Połączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer z sitkiem, które jest odpowiedzialne za zatrzymanie wszelkich zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a później do odpływu.

Rynny metalowe, plastikowe lub PCV – co wybrać?

W asortymencie dystrybutorów dostępne są systemy rynnowe wykonane z różnych materiałów – m. in z metalu lub plastiku. Które z nich będą najlepsze? To zależy od specyfiki budynku i tego, jak bardzo jest on wystawiony na działanie opadów atmosferycznych. Decyzję o wyborze konkretnego systemu rynien powinno się zatem przedyskutować z ekspertem.

Lokalizacja firmy:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08