Silniki elektryczne na prąd stały – z czego się składają i gdzie się je stosuje?

Dużo maszyn, z którymi stykamy się każdego dnia i bez których wiele czynności byłoby trudniejszych, wykorzystuje w swoim działaniu silniki prądu stałego. Ogromne lub niewielkie, bezszczotkowe czy też szczotkowe, te silniki odmieniły nasz sposób pracy i życia, lecz statystyczny człowiek najczęściej nie ma pojęcia, jak działają te urządzenia, ani z jakich podzespołów składają się.

Kto opracował i jakie moduły posiada silnik elektryczny na prąd stały?

Rolą silników elektrycznych DC jest generowanie energii mechanicznej z elektrycznej. Ich nazwa informuje, że zasila je prąd, w którym kierunek i zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Takie silniki znane są od nieomal dwóch wieków i nie są dokonaniem konkretnej osoby. Do ich opracowania, późniejszych modyfikacji i w efekcie ich wprowadzenia do szerokiego użycia w różnorodnego typu maszynach, przyczyniły się badania oraz wynalazki najlepszych naukowców połowy XIX wieku, jak m.in. Zénobe Gramme, Michael Faraday oraz Gaston Planté. Silniki elektryczne prądu stałego złożone są ze komutatora, rotora, statora, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi tworzy się pole magnetyczne i szczotek. Obecnie często stosowane są także silniki prądu stałego bezszczotkowe, które z uwagi na brak tego cyklicznie ulegającego awarii elementu, są uznawane za bezpieczniejsze, znacznie trwalsze, i są ogólnie lubiane za bezszelestne działanie, jak równieżwyjątkową niezawodność.

Gdzie korzysta się z silników DC?

Stwierdzenie, iż silniki elektryczne DC są używane praktycznie wszędzie to nie egzageracja. Jeśli w mieszkaniu posiadasz odtwarzacz CD albo w laptopie masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie na pewno wykorzystano bezszczotkowy silnik. Silniki elektryczneprądu stałego są modułem sterowanych radiowo samochodów czy pociągów, czyli gadżetów, którymi bawiliśmy się w dzieciństwie i które pewnie podarujemy także naszym synom i córkom. Takie silniki poruszają duże i małe pompy hydrauliczne potrzebne w wielu gałęziach przemysłu, m.in. wydobywczej, budowlanej oraz produkcyjnej. W przyszłości, dzięki silnikom na prąd stały przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie powszedniością, a już dziś te silniki poprawiają naszą mobilność, ponieważ bez nich nie działałyby popularne hulajnogi, segwaye oraz rowery elektryczne. Z silniczków DC korzystają także hobbyści do tworzenia autorskich modeli z obszaru mechaniki oraz robotyki.

Choć silniki elektryczne prądu stałego o niskiej mocy bez problemu da się nabyć w sklepach hobbystycznych bądź z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego zastosowania dostępne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, oferujących wysokie jakościowo rozwiązania od renomowanych światowych producentów.

Lokalizacja firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]