Podstawowe informacje o działaniu i zastosowaniu motoreduktorów

Motoreduktory to po prostu nierozłączne układy napędowe składające się głównie z silnika elektrycznego i przekładni. Jak pracują motoreduktory i kiedy się ich używa? Dowiesz się tego z niniejszego artykułu.

Motoreduktory zakupisz wprost z katalogu producenta

Motoreduktory pozwalają wydajniej korzystać z elektrycznych silników jako napęd w licznych zastosowaniach przemysłowych. Z wykorzystaniem przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika jest zmniejszana nawet kilkusetkrotnie, przy równoczesnym porównywalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Naturalnie efektywność przekładni z żadnym układzie nie jest 100%, w związku z tym zawsze pojawia się drobna różnica między mocą wejściową a mocą wyjściową motoreduktora. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor przeważnie wchodzą również inne podzespoły jak sprzęgła czy hamulce. Najważniejszą zaletą motoreduktorów jest fakt, że są to gotowe układy, które można bez trudu znaleźć w katalogu producenta tak, aby ich parametry idealnie pasowały do wymogów budowanej konstrukcji. Konstruktorzy nie tracą dzięki temu tygodni, a niekiedy miesięcy, na żmudne wyliczenia i testy różnych układów elementów. Zależnie od konstrukcji oraz typu przekładni, motoreduktory mogą być dedykowane do znacznych, umiarkowanych bądź niewielkich obciążeń, a także do długiego albo krótkiego czasu pracy.

W motoreduktorach, w których zastosowano kilkustopniowe przekładnie, można osiągnąć niezwykle wysoki zakres przełożeń, dochodzący nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Najpopularniejsi producenci motoreduktorów oferują miliony ich potencjalnych zestawów

Mimo, że motoreduktory mogą być konstruowane w oparciu o kilka typów silników (DC, BLDC, AC oraz szeregowych), dzieli się je według typu przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Zatem wyróżnia się następujące motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory płaskie i walcowe (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące planetarną).

Nie ma zapewne takiej gałęzi gospodarki, w której nie można by zastosować motoreduktora jako układu napędowego. Czy to przemysł, transport lub produkcja żywności, dzięki motoreduktorom poruszają się rozmaite automaty, takie jak wyciągi górskie, aeratory, linie produkcyjne i schody ruchome. Szerokie zróżnicowanie rodzajów zastosowanych w nich silników i przekładni, ich rozmiarów i mocy sprawiła, iż liczbę potencjalnych kombinacji, jakie teraz mają w ofercie wiodący światowi producenci motoreduktorów, można wyrażać już nie w setkach, lecz właściwie w milionach.

Lokalizacja firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]