Współczesne obrączki ślubne – tradycja i nowoczesność

Kup obrączki Kraków na obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne.

Dla wielu osób ceremonia ślubu jest niezmiernie poruszającym dniem życia. Ceremonia ta jednoczy małżonków na zawsze, a oznaką ich uczucia, oddania i lojalności są obrączki.

Mężowie nie zawsze nosili obrączki ślubne

Początkowo nie rozróżniano obrączek od pierścieni zaręczynowych, z tej przyczyny ich historia jest wspólna i sięga wiele stuleci przed naszą erą. Dopiero w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, w rezultacie czego przekazanie żonie pierścionka stało się częścią sakramentu zaślubin. Panowie rozpoczęli noszenie na palcu obrączki kilka wieków później, o czym jednak niedużo osób wie. I chociaż uprzednio bywały przypadki, iż zakładali pierścienie na palec obrączkowy jak wyruszali na wojnę, aczkolwiek tradycja ta rozpowszechniła się dopiero w minionym stuleciu, a konkretnie podczas Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przypominała wojakowi, iż w ojczyźnie wyczekuje na niego żona, za którą ma walczyć i której winien być wierny. W Polsce małżonkowie noszą obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej dłoni, jednak w wielu krajach, jak np. w Stanach Zjednoczonych Ameryki, w Egipcie, we Francji albo we Włoszech, wsuwa się je na lewą rękę, którędy podług staroświeckich wierzeń biegnie mityczna “żyła miłości”, która wiedzie prosto do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, młoda para mierzy oraz wybiera obrączki razem, jednak zwyczaj wskazuje, że kobieta nie powinna pokrywać ich kosztu, gdyż jest to zadanie narzeczonego.

Obrączki ślubne – niegdyś z żelaza, obecnie ze złota lub platyny

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki cechują się bardziej skromnym designem. Przez wiele wieków wytwarzano je z rozmaitych materiałów, mniej lub bardziej wytrzymałych. Dopiero później zaczęto używać do tego metale (jak miedź czy mosiądz), które reprezentowały niezłomność uczucia. W dzisiejszych czasach do ich wykonania stosuje się najczęściej złoto oraz platynę, które są symbolem ufności wobec współmałżonka. Naturalnie, są one również często zdobione kamieniami szlachetnymi, jednakże nadal najczęściej nabywane są proste, uniwersalne złote pierścienie oraz subtelne obrączki, w których zastosowano dwa gatunki złota (np. różowe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wykonywaniu obrączek, mają też nieraz w swojej ofercie ich grawerowanie. Można więc spersonalizować obrączki dopisując do nich datę ślubu, imię małżonka bądź znaczący dla młodej pary cytat.

Lokalizacja firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]