Rzeźba na zamówienie – nietuzinkowa ozdoba domu lub ogrodu

Jedną z najstarszych form ekspresji artystycznej stanowi rzeźba. Pierwsze arcydzieła zaistniały już tysiące lat temu i nadal towarzyszą nam w rozmaitych sferach naszego życia. Widzimy je przeważnie tam, gdzie obcujemy ze sztuką – w muzeach, na wystawach oraz w świątyniach, ale także w przestrzeni publicznej: w budynkach firm, na ulicach i rynkach, a nawet w galeriach handlowych. Wszechobecność rzeźb w życiu jest na tyle duża, że nie wszyscy orientujemy się, iż dzieła tworzone rękoma rzeźbiarzy widujemy praktycznie codziennie. W tym artykule przytoczymy kilka przykładów potwierdzających wspomniane wyżej słowa.

Metalowe rzeźby w uczelniach wyższych oraz urzędach

Dzieła rzeźbiarzy, także gdy przedstawiają wysokie atuty artystyczne oraz estetyczne, częstokroć bywają przez nas traktowane jako norma – w przestrzeni miejskiej (choć nie tylko) są wszak spotykane dosłownie na każdym kroku. Niezliczone pomniki, jak również rzeźby ustawiane w parkach, na ulicach bądź w przydomowych ogrodach, obecne są wszak w zdecydowanej większości miejscowości. Ponad to niejednokrotnie można spotkać je również w wielu budynkach. Pełnią funkcję dekoracyjną na przykład w biurach, szkołach czy innych gmachach użyteczności publicznej

Metalowe rzeźby. Kto je opracuje?

Podane powyżej przykłady dotyczą przede wszystkim potężnych, nieruchomych dzieł. Ale stanowi to mniejszą część wszystkich rzeźb spotykanych w naszym codziennym życiu. Istotna większość z nich to jednak niewielkie prace, przeznaczone wyłącznie do prywatnego użytku – to między innymi statuetki okolicznościowe, nagrody na zwycięzców turniejów oraz popiersia na zamówienie. Organizatorzy przeróżnego typu turniejów sportowych albo konkursów nie mają z tym kłopotów, bowiem nabycie rzeźby na zamówienie (figur z brązu czy innych metali) nie generuje wysokich kosztów, a ich stworzenie wystarczy po prostu zlecić profesjonalnemu rzeźbiarzowi.