Książki dla nastolatków – młodzież nie musi być skazana tylko na lektury szkolne

Chcesz zamówić książki dla nastolatków? Wejdź na www.motyleksiazkowe.pl/2783-literatura-mlodziezowa.

Człowiek urodzony w XXI wieku ma coraz rzadziej styczność z ciekawą literaturą. Młody człowiek wybiera głównie błyskawiczną rozrywkę w smartfonie, na komputerze bądź w telewizorze, a po książkę z reguły sięga wówczas, gdy jest to zadana lektura szkolna. I także z powodu obowiązku analizy tekstów literackich sprzed wieków dla licznych młodych ludzi czytanie dla zabawy staje się niezrozumiałym konceptem.

Literatura młodzieżowa odwołuje się do uniwersalnych doświadczeń młodego człowieka

Nastolatki nie są skazani wyłącznie na czytanie lektur szkolnych. W ofercie księgarni jest co niemiara literatury dla nastolatków zarówno polskich jak i zagranicznych pisarzy, którzy roztrząsają tematy i opisują historie interesujące dla młodszego pokolenia odbiorców. Ta odmiana literatury zyskała nawet własną nazwę, czyli “literatura Young Adult”. Jest to fikcja kreowana z myślą o czytelniku w wieku od 12 do 18 lat. Publikacje dla nastolatków sięgają do wielu gatunków literackich: są tu między innymi romanse, thrillery czy pełne akcji przygodówki. Jednak wspólnym mianownikiem tych publikacji jest odwołanie się wprost do najprostszych doświadczeń młodych ludzi. Książki te piszą zatem o odkrywaniu swojej tożsamości, kontaktach z rodzicami, pierwszej miłości, nawiązywaniu i zerwaniu przyjaźni oraz znajdowaniu swojego miejsca w społeczeństwie. Czytanie literatury młodzieżowej pozwala nastolatkom poczuć, że inni też przeżywają tożsame problemy przez tych kilka burzliwych lat dojrzewania.

Czy warto zachęcać młodzież do poznawania literatury młodzieżowej?

Warto oferować młodzieży ciekawą dla niej literaturę, ponieważ rozbudzenie w nich chęci czytania dla przyjemności z biegiem lat daje multum korzyści. Dziecko, które dużo czyta posługuje się szerszym zasobem leksykalnym i lepiej radzi sobie z gramatyką oraz ortografią, co niewątpliwie upraszcza zdawanie testów z przedmiotów humanistycznych. Lecz poznawanie dylematów innych osób w porównywalnym wieku to również sposób na rozwinięcie w młodym człowieku empatii oraz lepsze zrozumienie siebie i własnych zainteresowań. Co kluczowe, opiekunowie nigdy nie powinni naśmiewać się z zainteresowań dziecka. Jeżeli zatem dziecko chętniej czyta opowieści o wilkołakach bądź elfach nie mówcie, że to niedorzeczne tylko dajcie mu je eksplorować!

Lokalizacja firmy:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa