Ekologiczne przetwory – co znajdziesz na ich etykiecie

Zamów żywność eko na artmankiszonki.pl/pl/c/Zywnosc-ekologiczna/15.

Od szybkiego rozkwitu branży żywieniowej, który rozpoczął się na początku XX wieku, wyroby konsumowane przez nas codziennie zaczęto standardowo wypełniać różnorodnymi substancjami wydłużającymi ich zdatność do spożycia. Ale wraz z rosnącą świadomością odbiorców odnośnie tego, co konsumują i jakie może to mieć oddziaływanie na ich samopoczucie, ostatnimi czasy coraz częściej szukają oni artykułów wyprodukowanych z żywności eko.

Eko żywność – mniejsza zawartość metali ciężkich, azotynów oraz azotanów

Aby konkretny wyrób trafiający na półki sklepowe w naszym kraju mógł zwać się „ekologicznym”, musi sprostać wielu warunkom. Żywność ekologiczna i artykuły z niej wykonane muszą pozyskać określone certyfikaty przyznawane przez wyznaczone do tego instytuty. Kluczową jednak właściwością spożywczych wyrobów ekologicznych jest to, że wykorzystane do ich przyrządzenia owoce i warzywa uprawiano z zachowaniem wszystkich reguł rolnictwa ekologicznego. To oznacza, że rolnicy nie używali chemicznych nawozów ani środków protekcji roślin mogących mieć szkodliwy wpływ nie tylko na samopoczucie ludzi, lecz które także są zagrożeniem dla ekosystemu. Niektóre wszak nawozy zanieczyszczają wody powierzchniowe bądź wywołują zakwaszenie gleby, a natryski upraw chemicznymi pestycydami nieraz powodują np. śmierć pożytecznych organizmów. Tymczasem na skutek ekologicznej uprawy rośliny posiadają niższą zawartość metali ciężkich, azotynów i azotanów, a to oznacza, że mniej tych szkodliwych związków przedostanie się do ciała ich konsumentów.

Co musi znaleźć się na opakowaniu przetworów ekologicznych

Przetwory ekologiczne podlegają nieprzerwanemu nadzorowi na każdym etapie produkcji, w tym również podczas magazynowania oraz transportu. Co kluczowe, gdy produkt spełnia warunki, jego wytwórca obok rutynowych informacji m.in. o możliwych alergenach, warunkach składowania, wadze netto, kraju produkcji ingredientów oraz dacie przydatności do spożycia, musi również koniecznie wskazać numer ID jednostki certyfikującej niniejszy produkt i umieścić logo produkcji ekologicznej UE, a więc liść ułożony z białych gwiazdek na zielonym tle. Wypatrując ekologicznych przetworów warto więc czytać dokładnie etykiety produktów, a kupując je online w sklepie producenta sprawdzić, czy umieścił on na stronie sklepu informację o zdobytych certyfikatach.

Lokalizacja firmy:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]